Dışarıya çıkmadan oynanan oyunlar

90lı yılların sokak oyunları çok meşhurdur. Günümüz çocuklarının neredeyse hiç biri artık bu oyunları oynamıyor. Bunun yanı sıra sokaktaki oyunlar dışında evde dahi oynadığımız oyunlar vardı. Şimdilerde ev halkı akşamları ya da hafta sonu muhtemelen aşağıdaki fotoğraftaki gibi oluyor.

O zamanlar tek vakit geçirilecek şey televizyon olduğu için evde insanların alternatif eğlence oyunları vardı. Ayrıca bu oyunların hepsi zeka gelişime büyük katkı sağlar. Eğer bu yazıyı okuyan 90larda yaşamamış yeni jenerasyon bir arkadaşımız ise evdekilerden bu oyunları oynamayı isteyebilir ya da uzun zamandır oynamayıp, şimdilerde anne-baba olmuş 90lar çocuğu,genci iseniz çocuklarınızla oynayabilirsiniz.

İsim, Şehir

İsim, şehir 2 veya daha fazla kişiyle oynanır. Ne kadar kalabalık olursa o kadar eğlenceli ve çekişmeli geçer. Herkes eline bir kağıt alır, isim, şehir, hayvan, bitki, nesne, sanatçı gibi kategorileri ayırır ve bir harf seçilerek o harfle ilgili başlayan kelimeler yazılır. En az tahmin edileni yazan ya da tek başına diğerlerinden farklı şeyler bulan daha fazla puan alır.

Sessiz Sinema

Aslında günümüzde de bilinen fakat artık oynanmayan oyunlardan biridir. Bazen TV programlarında oynanıyor. 2 grup arasında oynanan bu oyunda gruptan bir kişi diğer kişilere rakip grubun söylediği filmi konuşmadan, belli bir sürede anlatmaya çalışır.

Evet-Hayır

İsminden de anlaşılacağı gibi oyuncuya sorulan sorularla evet ya da hayır dedirtmeye çalışılır. Evet ya da hayır kelimesini kullandığı anda oyun biter ve tabi bu oyunda belli bir süre oynanır.

Tombala

Yılbaşı oyunu olarak bilinse de arada da olsa misafirler geldiğinde ya da gençler toplandığında bu oyunu oynar. Herkesin elinde içinde numaralar bulunan bir kağıt verilir ve bir kişi tombalacı olur. Tombalacı çektiği numarayı söyler ve kağıdında olanlar numaraları kapatır. Bir satır bittiğinde 1. çinko 2. satır bittiğinde de 2. çinko denir ve çinkoyu tamamlayan bağırır. Numaraları önce toplayan kazanır.

SOS

Bir kağıda soldan sağa ve yukarıdan aşağıya küçük kareler yapılır. Kağıdımız tamamladıktan sonra her kareye bir harf yazma hakkı vardır. Karelerden S.O.S kelimesini yakalayan bir hak daha kazanır. kağıt bittiğinde en çok sos yapan kazanmış olur. Zeka geliştirme açısından harika bir oyundur.

Adam Asmaca

Adam asmaca iki oyuncuyla oynanan bir oyundur. Amaç bir kelime seçip, içindeki harfleri tahmin ederek kelimeyi bulmaktır. Eğer tahmin ettiğiniz harf kelimenin içinde varsa, kazanmaya biraz daha yaklaşırsınız. Rakibiniz her bilemediğinde çöp adamınıza asılmak üzere bir parça daha eklenir. Rakibiniz ya kelimeyi doğru rahmin edecek ya da çöp adam asılacak ve kaybedecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir